Hogyan újítsuk fel a megkopott felniket?
Milyen felnifestéket használjunk?
Ha az autónk felnijei már nem a gyári szépségükben tündökölnek, időszerű lehet felújítani azokat. Persze megpróbálhatjuk dísztárcsák mögé rejteni őket, de az egyértelműen nem jelent végleges megoldást a problémára. Nézzük, mit tehetünk a felnifesték segítségével!
Milyen eszközöket kell beszereznünk a felni festése előtt?
- Ennél a munkánál is nagyon fontos, hogy megfelelő szerszámokat és anyagokat használjunk. Csak így lehet minden igényt kielégítő a végeredmény
- Először is, jó minőségű felnitisztító szerre is szükségünk lesz, hogy eltávolíthassuk a makacs szennyeződéseket is a felninkről
- A tisztítási folyamathoz egyes esetekben drótkefét is használnunk kell.
- Ha rozsdás a felni, akkor érdemes az alapozás előtt bekenni rozsdaátalakítóval is.
- különböző szemcséjű csiszolópapírok is kellenek.
- A zsírtalanításhoz szilikonlemosó folyadék.
- Maszkolószalag.
- Takaró nylon vagy takarópapír a kitakaráshoz
- Légzésvédő maszk az egészségünk megőrzése érdekében.
- Végül pedig természetesen felnifesték is kelleni fog
Ezeket a termékeket külön-külön is beszerezhetjük, vagy egyszerűen beruházhatunk egy felnifelújító csomagra is.
Hogyan készítsük elő a felninket a festéshez?
Festés előtt le kell szerelnünk a kerekeinket az autóról, és elő kell készítenünk a felületeket. Persze lefújhatjuk őket az autón is, de ne legyenek illúzióink. Biztosan rosszul fog kinézni. Szinte biztos, hogy az autó karosszériájára és a fékekre is jutni fog a felnifestékből. Mielőtt nekiállunk a festési folyamatnak, ki kell találnunk, hogyan fogjuk kitámasztani az autót a munka idejére.
Ha leszereltük a felniket, nagyon alaposan meg kell tisztítanunk, majd le kell zsírtalanítanunk őket. Ezt maximális precizitással kell elvégezni, mert ez biztosítja az alapot a festéshez. Ha rozsdásak a kerekek, esetleg sérült és töredezett a felületük, drótkefével kell kezdenünk a felületkezelést. Ezt követően pedig csiszolópapírral és acélgyapottal is át kell dörzsölnünk.
A csiszolást követően ha rozsdás volt a felület, akkor kenjük be a teljes felületet rozsdaátalakítóval, ezután várjuk meg a megfelelő időt, ameddig a kémia folyamat végbemegy (az általunk forgalmazott rozsdaátalakítónak mindössze 4-5 órára van szüksége, és elegendő egy soron). Ha végbement a folyamat, egy szürke dörzsivel csiszoljuk át a felületet majd következhet újból a zsírtalanítás.
Ha készen állnak a kerekek a festésre, a maszkolószalagot kell a kezünkbe vennünk. Körbe kell maszkolnunk és takarnunk a festeni nem kívánt felületeket. Ügyeljünk rá, hogy a szelepet is letakarjuk, nehogy eltömítsük a festés során.
Ha előkészítettük a felnit, keressünk egy pormentes, zárt teret a festéshez. Gondoskodjunk a megfelelő szellőzésről és a jó világításról is. A festéshez mindig használjunk megfelelő maszkot!
Milyen felnifestéket használjunk?
- Három különböző bevonatot kell használnunk. Először alapozót kell kijuttatnunk a felni felületére. Ezt két-három rétegben is célszerű lehet kifújnunk. Minden réteg között várjuk meg a megfelelő száradási időt!
- Az alapozót a száradás után, újból be kell csiszolni egy P800-as vizes papírral, hogy tökéletesen sima felületet kapjunk. Ha ezzel megvagyunk, újból zsírtalanítani kell.
- Az alapozást követően a festéket is felvihetjük a felnikre. Minden esetben követnünk kell a csomagoláson olvasható utasításokat. Minden festéktípusnál be kell tartanunk a festési távolságot, a száradási időt és a rétegek számát. Ha eltérünk a megadott technológiától, könnyen megfolyhat a festék.
- Az utolsó réteget a lakk fogja biztosítani. Természetesen vannak olyan Akril festékek, amiket nem szükséges lakkozni. Ezt a vásárlásnál figyelembe kell venni. Ha azt is kifújtuk a kerékre, el is távolíthatjuk a maszkolásunkat, és visszaszerelhetjük a kerekeket az autónkra. Nagyon vigyázzunk a csavarok felhelyezése során, nehogy összekarcoljuk a kerekeink felületét!
Ha magunk végezzük a felnik festését, jelentős pénzmennyiséget spórolhatunk. Ne feledjük azonban, hogy csak minőségi festékeket vásároljunk a fényezéshez. Csak így lehet jó a végeredmény.